W dzisiejszych czasach niemal na każdym kroku mamy do czynienia z nowoczesnymi technologiami. Jednym z przejawów jej wpływu na nasze codzienne życie są domy inteligentne.
Jest to specjalny rodzaj domu, który jest zarządzany przez scentralizowany system zarządzania. Dzięki temu możliwe jest przykładowo sterowanie oświetleniem za pomocą smartfona, regulowanie temperatury i klimatyzacji, monitoring pomieszczeń, a także wiele innych funkcji, które w znacznym stopniu wpływają na podniesienie komfortu użytkowania.
Bardzo istotną funkcją posiadaną przez domy inteligentne jest możliwość stałego monitoringu. Będąc w pracy, na wakacjach, czy po prostu tymczasowo poza domem, mamy możliwość sprawdzić obecną sytuację w domu za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, na przykład smartfona. Wystarczy kilka kliknięć, aby mieć dostęp do obrazu z kamer zamontowanych w pomieszczeniach. Ciekawą funkcją jest również pozorowanie obecności, czyli odpowiednio zautomatyzowane włączanie i wyłączanie świateł w różnych pomieszczeniach, uruchamianie muzyki i inne funkcje mające na celu sprawienie wrażenia, że ktoś obecnie przebywa w domu. Jest to dobry sposób na uniknięcie potencjalnego włamania, ponieważ przestrzega włamywaczy przed dokonaniem kradzieży.


Sterowanie oświetleniem to kolejna niewątpliwa zaleta, jaką mogą zaoferować domy inteligentne. To nie tylko możliwość zapalania i gaszenia światła bez ruszania się z miejsca. Niektóre, bardziej zaawansowane centra zarządzania potrafią nawet badać obecność w danym pomieszczeniu i przykładowo, kiedy mieszkaniec położy się w łóżku i zaśnie, system automatycznie przygasi bądź całkowicie wyłączy światło w tym pokoju. Ma to duże znaczenie w kwestii oszczędności energii elektrycznej oraz, co za tym idzie, kosztów utrzymania domu.
Domy inteligentne potrafią dopasować się do sytuacji panującej na zewnątrz. Sprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że czasami nie jest niezbędne dodatkowe ogrzewanie, co system zarządzania może wyregulować automatycznie. Działa to również w drugą stronę- jeżeli na zewnątrz jest zimno, ogrzewanie samo się włącza. Zmniejsza to ilość emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń, a racjonalne zarządzanie energią daje możliwość zmniejszenia kosztów.
Domy inteligentne mają na celu znaczne poprawienie komfortu mieszkańców i zwiększenie ich zadowolenia, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji i użytkowania. To nie tylko sterowanie oświetleniem za pomocą swojej komórki, to przede wszystkim zespół funkcji, które każde poprawiają użyteczność mieszkania.